Arhīvs
Izstāde „Kultūras pieminekļi – cilvēciskā naida upuri”
12. septembris, 2008

Informāciju sagatavoja

Inta Šmitiņa

Latvijas Akadēmiskās bibliotēkas

direktora palīdze

 

Izstāde „Kultūras pieminekļi – cilvēciskā naida upuri”

 

2008. gada 12. decembrī Latvijas Akadēmiskajā bibliotēkā, Lielvārdes ielā 24, tika atklāta ceļojošā izstāde "Kultūras pieminekļi - cilvēciskā naida upuri". Izstāde veidota sadarbībā ar M. Rudomino Viskrievijas Valsts Ārzemju literatūras bibliotēku un Labdarības fondu "Tolerances institūts", kura galveno aktivitāšu mērķis ir attīstīt plurālistiskas sabiedrības demokrātisko bāzi.

2002. gada notikumi Irākā parādīja, ka, pat pārdzīvojot vairākus postošus XX gadsimta karus, cilvēce nav apzinājusies savu atbildību nākamo paaudžu priekšā par pasaules kultūras mantojuma likteni. Noslaucītas no zemes un marodieru izlaupītas lielākās cilvēces civilizācijas pieminekļu krātuves – Nacionāla bibliotēka un Muzejs Bagdādē. Par reliģiozo konfliktu upuri kļuvuši senākie Budas attēlojumi Afganistānā. Par šo postījumu virzītājspēku ir kļuvis NAIDS.

Ko mēs ņemam vērā, sakot „naids”? Bieži tieši šīs jūtas virza cilvēkus, kas sagrauj kultūras mantojumu, savu vēsturi. Jēdziens „naids” ir ļoti plašs – tā ir skaudība, alkatība, ideoloģiskās un reliģiozās nesaskaņas, personīgo ambīciju apmierināšana - šo sarakstu varētu turpināt.

Mēs bieži runājam par kultūras pieminekļu nopostīšanu mūsu valstī, bet Krievija šai ziņā nav izņēmums. Ļoti daudzas valstis, kuras uzskata sevi par „civilizētām”, ir iznīcinājušas un turpina iznīcināt pasaules kultūras mantojumu.

Izstādē parādītas fotogrāfijas, kuras demonstrē, kā konflikti, kas rodas cilvēku starpā uz naida pamata, postoši iedarbojas uz kultūras pieminekļu likteņiem. Postījumu hronoloģija – no Senās Ēģiptes un Karfagenas līdz mūsdienām. Mēs gribējām attēlot ne tikai vandalisma tēmu visās tā izpausmēs, bet arī pieminekļu bojāeju mūsdienu karu un nacionālo konfliktu laikā.

Izstāde adresēta visiem, kam nav vienaldzīgs pasaules kultūras mantojuma liktenis.

Vienlaicīgi Latvijas Akadēmiskā bibliotēka saņēma lielisku 200 grāmatu lielu dāvinājumu, kurā daudz interesantu un vērtīgu izdevumu krievu valodā par kultūru, ētiku, literatūru un vēsturi. Tās ir grāmatas, kas veicinās iecietības kultūru.

M. Rudomino Viskrievijas Valsts Ārzemju literatūras bibliotēkas direktore Jekaterina Geņijeva savā runā uzsvēra to, ka bibliotēka ir vieta, kas visorganiskāk spēj veicināt toleranci un minēja daudz piemēru no savas bagātās pieredzes.

Ar izstādi un grāmatu dāvinājumu var iepazīties Latvijas Akadēmiskajā bibliotēkā,

Lielvārdes ielā 24, bibliotēkas darba laikā līdz 2009. gada 1. februārim.

 

Atpakaļ